KSIĄŻKI BRANŻOWE GODNE POLECENIA

dsc_0513

Uwielbiam czytać książki (a jeszcze niedawno nie miałam żadnej na swojej półce), jeśli mam na to czas. Choć gdybym zajrzała na swoją półkę, widzę tylko te związane z dietetyką, sportem, odżywianiem i leczeniem. No cóż, trzeba mieć bzika na jakimś punkcie… Często pojawiają się pytania, z jakich książek korzystam, co czytam i co mogę polecić. Dlatego postanowiłam przygotować właśnie ten post, w którym napiszę trochę więcej o moich ostatnich, trzech ulubionych. Oczywiście jest ich więcej i na pewno będzie ich przybywało, ale o nich w kolejnych postach.

Ja nie traktuję tych książek, jako kolejnej pozycji do przeczytania, a później odłożenia na półkę. Mam to szczęście, że bardzo wiele zapamiętuję podczas czytania i w ten sposób się uczę. Gdy coś mi umknie albo potrzebuję pewnej informacji, znów do nich zaglądam i w ten sposób utrwalam wiedzę. To, o czym chciałabym Wam jeszcze wspomnieć to fakt, że nie można wszystkiemu ufać w 100%, nawet literaturze naukowej. Wielokrotnie spotyka się różnego rodzaju błędy i do nas należy wyłapanie ich. I jeszcze jedna rzecz, która mnie trochę przeraża. Ostatnio tego typu książki (zresztą, jak cały fit świat) są bardzo popularne. Wiele osób czyta je wszystkie po kolei i zaczyna kombinować. Wprowadza zmiany, wymyśla i wprowadza w życie to, o czym przed chwilą przeczytała, mając często na ten temat zerowe pojęcie. Chciałabym tylko, żebyście do wszystkiego podchodzili ze swoim rozumem i potrafili rozróżnić co będzie dobre dla Was (i dla innych), a co lepiej pozostawić w głowie, jako dodatkową widzę.

dsc_0508

DSC_0495

„Dietetyka” to pozycja, od której (według mnie) powinnaś zacząć, jeśli interesujesz się dietetyką. Dlatego też umieściłam ją właśnie w tym, pierwszym zestawieniu. Tutaj znajdziesz dosłownie wszystko… Zaczynając od podstaw, jakimi są wyjaśnienie pojęcia kalorii, wzór na BMI czy obliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Charakterystyka i zalecenia dietetyczne w wielu, bardzo wielu chorobach. Sposoby układania diety wraz z przykładami zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Ponadto, wiele zagadnień związanych z biochemią. Dla mnie była to była jedyna, obowiązkowa lektura na studiach i bardzo się cieszę, że ją kupiłam. Mimo że, nie zamierzam wiązać swojej przyszłości stricte z dietetyką kliniczną to znalazłam tam wiele przydatnych informacji i pewnie nie raz do niej zajrzę.

Jednak, tak jak zawsze mówię, jest w niej też sporo „przestarzałych” kwestii, z którymi teraz nie potrafię się zgodzić. Bardzo niedokładny wzór na obliczenie zapotrzebowania, który w ogóle nie bierze pod uwagę treningów. Nieustannie powtarzane przekonania, że więcej niż 3 jajka w tygodniu to zbrodnia, a smażyć najlepiej na maśle. No cóż… Jak we wszystkich dziedzinach, czasem do niektórych kwestii trzeba podchodzić ze sporym dystansem i postawić na swoim. Mimo to, polecam zainwestować i trochę poczytać !

dsc_0510

dsc_0515

 „Żywienie w sporcie” to chyba pierwsza książka, jaką kupiłam, gdy zaczęłam się bardziej interesować treningiem i dietetyką sportową. I muszę przyznać – świetna sprawa ! W przeciwieństwie do „Dietetyki”, ta jest już ściśle ukierunkowana na żywienie sportowców, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Zapotrzebowanie na energię i poszczególne makroskładniki, przykładowe jadłospisy, nawodnienie – to tematy, które tutaj dominują. Ja z niej dowiedziałam się bardzo, bardzo wiele i jedyny minus, jaki w niej widzę to fakt, że autor kładzie zdecydowanie większy nacisk na sport zawodowy. Są oddzielne rozdziały poświęcone żywieniu oraz nawodnieniu przed i po zawodach, a także sposoby uzupełniania energii w trakcie ich trwania. Opisane są tutaj treningi siłowe, wydolnościowe i drużynowe. Myślę, że na pewno znajdziesz w niej coś, co Ci się przyda.

DSC_0370

DSC_0371

„Spalaj tłuszczu, buduj mięśnie” to pewnego rodzaju poradnik, który prowadzi nas przez całą drogę transformacji sylwetki. Od zmiany podstawowych nawyków żywieniowych, przez kwestie bardziej naukowe, aż po metody treningowe. To, co spodobało się nie najbardziej to fakt, że autor na swoim przykładzie opisuje sposób zmiany swojego ciała, diametralnej zmiany ! Każdy może to zrobić, wystarczy odrobina chęci. Ja z tego akurat nie skorzystam, być może ze względu na fakt, że już jestem bardziej wgłębiona w ten cały wir zmian, ale osoba, które dopiero zaczyna na pewno będzie zadowolona !

Myślę, że osoba początkująca znajdzie odpowiedź na większość swoich pytań. Począwszy od tego, czym tak na prawdę jest kaloria, przez omówienie podstawowych makroskładników, aż po komponowanie diety. Białko, tak samo jak tłuszcze i węglowodany, zostało omówione w mocno kompletny sposób. Na pewno nie ma w niej wszystkich niezbędnych informacji, ale większość. Czym jest białko, dlaczego warto je jeść, w jakich ilościach, o jakiej porze dnia i w końcu, jakie źródło tego białka najlepiej wybrać. Podobnie z pozostałymi składnikami żywności.

dsc_0512

Okej, to moje podstawowe pozycje na ten moment. Jest jeszcze kilka, o których opowiem Wam w kolejnym, książkowym poście. Mam też kilka nowych, z które wezmę się dopiero po sesji. Między innymi, „Co mówi Twoja krew” i „Odżywianie dla zdrowia”. Już sama jestem ich niesamowicie ciekawa, bo słyszałam sporo fajnych opinii. Ale niestety, licencjat sam się nie napisze, a egzaminy nie zdadzą. Co czytacie / czytaliście ostatnio ? Czekam na jakieś nowe, „branżowe” pozycje ! 🙂

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

3 × 3 =

  • Reply Kasia

    Super propozycje. „Spalaj tłuszcz, buduj mięśnie” już zamówiona 🙂

    A czy znasz może jakieś książki/strony internetowe, które zajmują się wegetarianami na siłowni? Chcę wykluczyć całkowicie mięso z diety i próbuję jakoś ten temat ogarnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − 3 =