MOJE WEGAŃSKIE ZAMIENNIKI DO WYPIEKÓW

Ostatnio pisałam o białku w produktach roślinnych. Jeśli interesuje Was dieta wegańska to zapraszam tutaj. Postanowiłam kontynuować ten temat i pokazać Wam moje ulubione, wegańskie zamienniki popularnych produktów spożywczych. Wykorzystuje je głównie przy wypiekach i na prawdę super się sprawdzają. Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, więc myślę, że ten post będzie jak znalazł !

Tych wymienników jest na pewno o wiele więcej, ale pokażę Wam te, z których ja korzystam i wiem, że się sprawdzają. Przy okazji, dorzucam kilka fajnych przepisów – opis pod zdjęciem jest podlinkowany.

Podstawą większości wypieków są jajka, nie ma co do tego wątpliwości. Problem pojawia się w przypadku diety wegańskiej lub alergii na białko jaja. Zrezygnować z ciast, nawet tych zdrowych ? Nie ma takiej potrzeby… Ja czasem wymieniam jajka na len mielony lub nasiona chia. Zalewam je wodą, aby powstała kleista konsystencja. Taka struktura działa bardzo podobnie, jak jajo – również bardzo dobrze skleja ciasto. Ponadto, te dwa produkty to też świetne źródło kwasów omega.

Oczywiście, taki zamiennik nie sprawdzi się wszędzie, nie ma się co oszukiwać. Spróbujcie je wykorzystać przy lekkich ciastach, jak babka czy keks. Bardzo dobrze sprawdzają się też przy różnego rodzaju omletach oraz ciężkich ciastach, np. brownie na bazie fasoli. Czasem trzeba trochę pokombinować, żeby uzyskać fajny efekt. Ale lepsze to, niż całkowita rezygnacja z wypieków, prawda ?

Przepis na ciastka orzechowe

Kolejnymi dobrymi zamiennikami sklejającym są masło orzechowe i banany. Możecie je zastosować zamiast jaj, ale tylko w przypadku ciężkich ciast, kruchych tart oraz ciastek. Jako dodatek możecie wykorzystać wiórki kokosa i bakalie. Jeśli interesujecie się trochę kuchnią to na pewno wiecie, że masło orzechowe i banany stanowią podstawę przy wielu wegańskich, słodkich wypiekach. Sama też robiłam wiele kruchych ciasteczek, których bazą były orzechy oraz naleśników na podstawie banana.

Kolejnym elementem ciast jest piana z białek. Nie ma bez niej żadnego biszkoptu. Powiem Wam, że długo, bardzo długo głowiłam się nad tym, jak ją zastąpić, żeby było wegańsko i jednocześnie ta piana wyglądała, jak piana ! No i wpadłam na to – woda z ciecierzycy. Z ziaren cieciorki robiłam hummus, wodę odlałam i później wykorzystałam do ciasta, jako pianę. Wystarczy dodać odrobinę soli i ubijać, ubijać, ubijać… Trochę to potrwa, ale uwierzcie mi, że nikt Wam nie uwierzy, że nie zrobiliście tego z białek jaj. Ostrzegam tylko, żeby nie dodawać do niej żadnych dodatków na bazie oleju, bo opadnie i już nic z nią nie zrobicie – tak zepsułam pierwszą partię.

Przepis na krem czekoladowy

Śmietankę (tą słodką i klasyczną) zamieniam na mleczko kokosowe. Nigdy nie lubiłam śmietany i bardzo przeszkadzała mi w daniach. Za bitą śmietaną też nie przepadam, a to fajny dodatek do wielu ciast. Mleczko kokosowe zachowuje się dokładnie tak samo – wystarczy je ubić. Najważniejsze jest to, abyście wybrali mleko z największą zawartością tłuszczu oraz wcześniej je schłodzili (kupuję je wcześniej i trzymam dzień, dwa w lodówce). Później wystarczy przełożyć do naczynia tylko tą gęstą część i dokładnie ubić. Możecie dodać coś do osłodzenia i krem do ciasta, jak się patrzy !

Takie mleczko kokosowe to też bardzo dobry zamiennik dla jogurtu greckiego ! No dobra, jeśli ktoś nie lubi smaku kokosa to pewnie nie będzie zachwycony, ale można go zawsze trochę zmienić poprzez dodatek miodu czy soku z owoców.

Wymyśliłam sobie, że zrobię zdrową wersję ciasta „leśny mech” właśnie z wykorzystaniem mleczka kokosowego. Jak już się za nie wezmę i wyjdzie to wrzucę tutaj przepis.

Kolejnym produktem jest masło. Weganką nie jestem, ale też z niego w ogóle nie korzystam. Po pierwsze nie lubię smaku masła, a po drugie ono w ogóle nie wpisuje się w koncepcję moich wypieków. Masło możesz zamienić na olej kokosowy. To o tyle dobry tłuszcz, że można go używać zarówno w formie płynnej, jak i stałej. Poza tym, nadaje się na surowo i do pieczenia. Robiłam kiedyś kruchy spód do tarty z wykorzystaniem oleju kokosowego i potwierdzam – sprawdza się ! Trzeba go tylko wcześniej schłodzić, aby miał zwartą konsystencję, jak masło. Jeśli wymieszacie go szybko z mąką i jajkami (tutaj niestety są niezbędne…) to otrzymacie idealne kruche ciasto.

Przy wielu innych wypiekach można go użyć zamiast oleju – tym razem trzeba go roztopić, aby uzyskać płynną konsystencję. Ja tak robiłam np. przy piernikach, gdzie w większości przepisów znajduje się olej.

Przepis na sernik z kaszy jaglanej

Ktoś nie lubi sernika ? Szczerze wątpię – klasyka zawsze się sprawdza. Próbowałam już wielu różnych przepisów i kombinacji. Dla mnie najlepszym zamiennikiem sera jest kasza jaglana połączona z mlekiem kokosowym. Robiłam już taki sernik na Boże Narodzenie – rozszedł się w natychmiastowym tempie. Jeśli ugotujecie (a nawet lekko rozgotujecie) kaszę jaglaną, wymieszacie z mlekiem, a później bardzo dokładnie zblendujecie i posłodzicie to uwierzcie mi, że nikt nie poczuje różnicy ! Kiedy mówiłam, że w tym cieście nie ma sera to wszyscy byli w szoku.

Ostatni zamiennik, jaki bardzo często stosuję to mleko roślinne zamiast krowiego. Szczerze mówiąc, już nie pamiętam, kiedy piłam zwykłe mleko. Kiedyś dolewałam je do kawy, ale odkąd nauczyłam się pić czarną to nie miałam go w ręce. Powiem Wam szczerze, że początkowo nie byłam przekonana do mleka roślinnego. Kupiłam ryżowe, które kompletnie mi nie smakowało. Później migdałowe – też miało jakiś dziwny posmak i trochę się zraziłam. Teraz mleko kokosowe albo migdałowe mam zawsze w lodówce i używam do wypieków, kakao albo deserów. Idealny zamiennik !

Jeśli kupujecie mleko roślinne to zwracajcie uwagę na skład. Warto byłoby się przejść do sklepu ze zdrową żywnością albo zajrzeć do działu eko w marketach – teraz są już chyba dostępne w każdym sklepie. Wiele z nich to głównie woda i cukier z niewielkim dodatkiem migdałów lub kokosa. A przy tym płacimy za to ogromną kwotę…

Takich wymienników jest na pewno o wiele, wiele więcej. Osoby na diecie wegańskiej na pewno wypisałyby listę dwa razy dłuższą. Może znacie jeszcze jakieś wege wymienniki ? Podzielcie się, chętnie wypróbuję przy kolejnych wypiekach.

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

4 − 1 =

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × three =