DIETETYK VS. PORTAL – WADY I ZALETY

Tak, to znów temat dietetyczny ! Ale tym razem ani porady, ani o zdrowiu, ani jadłospisy… A praktyka i doświadczenie ! Praktyka współpracy z dietetykiem z mojego i (mam nadzieję) Waszego punktu widzenia. Z każdą moją podopieczną mam bardzo dobry kontakt, a przynajmniej mocno staram się go utrzymywać. Sporo rozmawiamy i z czasem wychodzi, czy była już wcześniej u jakiegoś dietetyka i jak to wszystko przebiegało. Bardzo wiele osób korzystało kiedyś z diet, które można zamówić na portalach, np. po treningu, bediet czy u Ani Lewandowskiej. Ja nigdy nie miałam z nimi styczności, ale mocno to śledzę. Z mojego punktu widzenia i z tego, co mi mówią dziewczyny, zebrałam plusy i minusy pracy z dietetykiem i z takim właśnie portalem. Będę obiektywna ! Liczę też na Waszą opinię i doświadczenia w tym temacie.

Pisząc o pracy z dietetykiem biorę pod uwagę tylko to, jak wygląda współpraca ze mną i to, jak powinna wyglądać z każdym innym dietetykiem czy trenerem, który takie plany układa. Doskonale wiem, że w rzeczywistości tak nie jest. Mało kto analizuje wyniki badań (a jeśli już to robi to bierze za to dodatkową opłatę… Serio !), kontakt jest ukrócony (no chyba, że w opcji VIP, wiadomo), a właściwie, mało kto oferuje kompletny jadłospis. Dlatego, zawsze będę powtarzała, żebyście sprawdzali, komu płacicie. Dobra, koniec tych wywodów. Zaczniemy od zalet !

 

Zalety:

  • ciągły kontakt – podczas miesięcznej współpracy mam stały kontakt z dziewczynami, praktycznie 24h na dobę. Nie tylko odpowiadam na pytania, ale też dopytuję się, jak idzie i czy wszystko jest w porządku
  • możliwość zmiany planu / produktów – po przesłaniu planu, daję Wam chwilę na jego przejrzenie i sprawdzenie czy każdy posiłek / produkt Wam odpowiada. Jeśli coś Wam się nie spodoba to po prostu to zmieniam. Dieta musi być przyjemna ! Poza tym, przed rozpoczęciem każdej współpracy możecie napisać jakie produkty / dania chcielibyście mieć w swojej diecie, a których nie. W grę wchodzą nawet kupne produkty, jak batoniki raw, zupy kremy, sałatki, itp. Wiem, że w pewnym stopniu można też zmieniać produkty w diecie Ani Lewandowskiej, ale nie wiem, jak bardzo można ingerować w taką dietę ?
  • regularne konsultacje – po zmianie regulaminu i cennika, konsultacje odbywają się co tydzień. W tym czasie kontroluję postępy, rozmawiamy i wprowadzam zmiany w diecie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • możliwość dopasowania diety do każdego przypadku – to nie tylko kwestia zmiany produktów, o których wspominałam wcześniej, ale przede wszystkim, biorę pod uwagę dolegliwości, choroby, nietolerancje i alergie. Inną dietę powinna otrzymać dziewczyna z cukrzycą, a jeszcze inna z niedoczynnością. Inaczej wygląda dieta kobiety pracującej za biurkiem, a jeszcze inaczej kelnerki. To niby oczywiste, ale niestety, czasem wysyłane do „gotowce”, w których nie ma miejsca na takie rozróżnianie.
  • gotowa lista zakupów – w każdym kompletnym jadłospisie otrzymacie także gotową listę zakupów. Poza tym, jadłospis można zgrać na komputer, telefon albo tablet, a nawet wydrukować. Jednym słowem – można go mieć zawsze przy sobie ! To zdecydowanie ułatwia organizację dnia i planowanie zakupów.

  • możliwość wyboru rodzaju diety – z przekonaniem mogę powiedzieć, że takiej możliwości nie ma żaden inny dietetyk, trener, ani portal. Jestem z tego dumna i tylko czekam, kiedy ktoś wykorzysta ten pomysł u siebie… 😀 Zanim zdecydujesz się na współpracę, możesz wybrać dietę, jaką dla Ciebie przygotuję. Kompletny jadłospis (z rozpisanymi posiłkami każdego dnia), dietę tabelkową (lista produktów, z których możesz korzystać i na tej podstawie sama komponujesz dietę) oraz dieta pod aplikację (możesz korzystać z dowolnej aplikacji fitness i tam komponować swój jadłospis). Oczywiście, za każdym razem przesyłam także zalecenia dietetyczne. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.

 

 

 

 

To podstawowe zalety które od razy przychodzą mi do głowy. Zanim wzięłam się do pracy wiedziałam, że moje diety muszą być takie, jakich sama bym oczekiwała. Nie zadowolę się byle czym i Was również nie chcę stawiać w takiej sytuacji. Dlatego, cały czas się rozwijam i staram się ulepszać swoją działalność. Życzę tego każdemu dietetykowi. A właściwie, każdemu kto bierze się za układanie planów dietetycznych i chce ponosić część odpowiedzialności za Wasze zdrowie.

Wady:

 

  • koszt – nie ma co ukrywać, współpraca z dietetykiem jest zdecydowanie droższa, niż kupienie diety w sieci. Jedni to rozumieją i doskonale wiedzą, za co płacą, a inni narzekają. Na szczęście, każdy z nas ma wybór i może podjąć świadomą decyzję, na jaką dietę się zdecyduje i za co będzie płacił. Jednak, raczej nie bez przyczyny mam teraz kontakt z osobami, które wcześniej korzystały z planów za 30zł.
  • czas oczekiwania na dietę – to kolejny minus.. Choć sama staram się przygotowywać i wysyłać plany od razu to nie zawsze się to udaje. Czasem spędzam weekend na uczelni, przygniotą mnie inne obowiązki, wyjeżdżam albo po prostu nie wyrabiam się z pracą. Wtedy ten czas się wydłuża do regulaminowych 5 dni roboczych. Zamawiając dietę w sieci macie do niej dostęp od razu. Choć z drugiej strony, zastanawiam się czasem, dlaczego tak jest… Może to kwestia pracy dużej ilości dietetyków, a może po prostu wysyłka gotowca ? Pewnie zdarza się i tak, i tak.

 

Jeśli chodzi o portale, nigdy nie korzystałam z takich diet, ale widziałam kilka planów, które przesyłały mi dziewczyny. Nie chce ich tutaj komentować, bo jednemu mogą się one podobać, a drugiemu nie. Mogę na nie spojrzeć, jako dietetyk oraz jako osoba, która zamawiałaby taką dietę, nie mając pojęcia o żywieniu. Jest kilka aspektów, które ja (gdybym taką dietę zamawiała) uznałabym za zaletę, bądź wadę.

Jeśli chodzi o plusy to na pewno:

  • krótki czas oczekiwania, o czym wspominałam już powyżej
  • koszt współpracy – jest zdecydowanie niższy, niż bezpośrednia współpraca z dietetykiem. Czasem cena jest wprost proporcjonalna do jakości, innym razem wręcz przeciwnie.
  • dostęp do diety online – to ten element, który spodobał mi się chyba najbardziej, ale nie u każdego jest dostępny. Możemy zainstalować aplikację, w której mamy dostęp do swojego jadłospisu. Tam można go też edytować, zmieniać produkty, itp. To na prawdę super opcja ! Nie wiem, co Wy o tym myślicie ? Przydatna sprawa czy niepotrzebna ?
  • gotowa lista zakupów – dla mnie to duży plus, dlatego sama wprowadziłam to do swoich jadłospisów. Nie trzeba dogłębnie analizować diety i zastanawiać się co kupić i w jakiej ilości. Dostajecie gotową listę z podziałem na mięso, ryby, produkty zbożowe, warzywa, owoce. Mega wygoda !

Minusy:

  • dziwne ilości produktów, jak 23g mąki czy 47g kiwi – już nie raz się z czymś takim spotkałam i zastanawiałam się, skąd się to bierze. Czy na prawdę ktoś będzie tak ważył ? Być może to kwestia ustalania jadłospisu na porcjach, a nie na gramach (np. 1 kromka, zamiast 50g chleba), ale przecież to jest bez sensu ! Jedna osoba ukroi kromkę chleba, która waży 20g, a druga 60g. Jedno jabłko będzie ważyło 120g, a ktoś kupi większe, które waży 200g. Gdzie tu mowa o jakieś kontroli diety i efektach ?
  • brak informacji o dietetyku, który układa plan – czy na jakimkolwiek portalu została przedstawiona osoba, od której otrzymacie jadłospis ? Chociaż imię, doświadczenie, zakres wiedzy, cokolwiek ? U mnie na blogu macie czarno na białym. Możecie zobaczyć częściowo wiedzę na postawie wpisów, przykładowe jadłospisy, to jakie mam podejście i jak pracuję. Powiem więcej – jeszcze w tym tygodniu opublikuję część certyfikatów w zakładce „zamów dietę„, abyście mieli pewność, co do tego, że cały czas się uczę. Dla mnie to ogromny minus i kupowanie kota w worku.

Pobierz darmowy jadłospis na 1800 kcal

Pobierz darmowy jadłospis na 2300 kcal

Pobierz darmowy jadłospis na 2000 kcal bez glutenu

  • brak możliwości zmiany planu – nie zawsze, ale zazwyczaj. Gdzieniegdzie istnieje możliwość zamiany produktów w diecie, ale zastanawiam się w jakim stopniu. Ktoś miał do czynienia z taką dietą ? Niemniej jednak, to zawsze coś ! Czasem nie mamy takiej możliwości w ogóle i albo Ci dieta podpasuje, albo nie. Albo będziesz ją przestrzegała na siłę, albo zapłaciłaś, a plan idzie do kosza.
  • często powtarzające się jadłospisy – mam tutaj na myśli przede wszystkim te tanie i najpopularniejsze plany. Dietę otrzymujecie automatycznie i nie wierzę, że siedzą tam doświadczeni dietetycy, którzy pracują, jak mróweczki. Bardziej przystawałabym przy tym, że te jadłospisy są po prostu kopiowane. Oczywiście, powtórzę to po raz kolejny, nie zawsze !
  • bardzo wymyślne potrawy – to jest znowu domeną stron, gdzie pracują bardziej doświadczone osoby, wszystko wygląda fajnie i jadłospisy również. Mnie by to odpowiadało, bo pracuję w domu, lubię gotować, mam na to czas i chętnie spróbowałabym czegoś nowego. Ale uwierzcie mi, że 90% osób, z którymi współpracuję napisała w formularzu „proszę o dietę prostą i bardzo szybką”. Myślę, że wtedy gotowanie 5 potraw pokroju jajka faszerowane pastą pieczarkową, duszona jagnięcina z pieczonymi ziemniaczkami i mini torciki sernikowe z truskawkami się po prostu nie sprawdzą. Wyobrażacie sobie pracować, zajmować się domem, pójść na trening i jeszcze przygotować kilka takich posiłków, oczywiście codziennie innych ? Ja nie…

To są moje luźne spostrzeżenia, które zauważyłam podczas współpracy z Wami. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii ! Właśnie dlatego opublikowałam taki wpis. Chciałabym znać Waszą opinię – co się sprawdza w takich dietach, co jest bez sensu, z czego byliście zadowoleni. Ale również, co Wam odpowiada w mojej pracy, a co byście poprawili. Tak, jak napisałam wcześniej, cały czas chcę się rozwijać, uczyć, ale też ulepszać swoją działalność. Dlatego, każda Wasza opinia jest na wagę złota !

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

eighteen + three =

  • Reply Daria

    Masz 100 procent racji. Dla mnie tylko dietetyk, szczególnie kiedy mamy jakieś problemy zdrowotne (a kto ich nie ma?)

    Ja właśnie wczoraj zrobiłam badania, ferrytyna 25.. Chcę wprowadzić więcej mięsa wołowego oraz raz w tygodniu wątróbkę plus sok z pokrzywy. Co jeszcze może pomóc w poprawie wchłaniania? Myślałam o debutir, colostrum i laktoferynie. Probiotyki biorę cały czas (zmieniam preparaty )

    Pozdrawiam!

    • Reply Roksana Środa

      Ja bym poszukała najpierw przyczyny… Zrób więcej badań, morfologia, hormonalne, żelazo, witamina B12… 🙂

      • Reply Daria

        Zrobiony komplet, morfologii nigdy nie miałam tak dobrej jak teraz, tarczyca ładna, B12 poziom 300 (biorę b complex). Ferrytyna i D3 leżą. D3 brałam 2000 i widocznie przez zimę jest to dla mnie zbyt mała dawka na utrzymanie, wiec teraz zamierzam brać 5000 jednostek.

        • Reply Roksana Środa

          W takim razie suplementacja i produkty odzwierzęce w diecie powinny załatwić sprawę 🙂

          • Daria

            Dziękuję jesteś niezastąpiona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − six =