Mam dla Was kolejny (to już 6!), przykładowy jadłospis na cały dzień! Zdecydowanie dominują owoce i warzywa. Korzystajmy z nich (szczególnie wszystkich sezonowych) puki są. Za jakiś czas znowu będzie trzeba się ograniczać do jabłek i bananów albo pocieszyć się mrożonymi. PS. Dajcie znać czy w ogóle korzystacie z moich propozycji
Poprzednie wpisy z tej serii:
- Zdrowy jadłospis na cały dzień
- Zdrowy jadłospis na cały dzień #1
- Zdrowy jadłospis na cały dzień #2
- Zdrowy jadłospis na cały dzień #3
- Zdrowy jadłospis na cały dzień #4
Naleśniki z serkiem i jajkiem w koszulce
Naleśniki to moje ulubione śniadanie, gdy tylko mam więcej czasu – co niestety, ostatnio nie zdarza się zbyt często… Zazwyczaj robię je na słodko z owocami, ale tym razem miałam ochotę na coś wytrawnego i wyszło rewelacyjnie
Potrzebna składniki:
- 2 białka jaja
- 1 całe jajko
- 2 łyżki mąki (użyłam żytniej pełnoziarnistej typ 2000)
- łyżka jogurtu naturalnego
- pieprz czarny, odrobina soli
- łyżeczka octu
- 2 łyżki serka topionego (użyłam ziołowego almette)
- mały plaster łososia wędzonego – ok. 15g
Białka ubijcie na sztywną pianę ze szczyptą soli. Później dodajcie mąkę, jogurt naturalny i ewentualnie jakieś przyprawy. Jeśli masa będzie za gęsta dodajcie wody. Placuszki smażą się bardzo szybką, więc uważajcie żeby nie spalić ! W międzyczasie zróbcie jajko w koszulce. Zagotujcie wodę do wrzątku, dodajcie łyżeczkę octu i zróbcie w niej wir. W jego środek wlejcie jajko i gotujcie około 2,5 minuty.
Całość przekładałam warstwowo: naleśnik, trochę serka, kawałek łososia i kolejny naleśnik. Na górę jajko w koszulce i przyprawy. Pyszności !
Całość zawiera: 251kcal | 20g białka | 16g węglowodanów | 11g tłuszczu
Jogurt z owocami sezonowymi
Potrzebne składniki:
- jogurt naturalny – ok. 190g
- garść borówek amerykańskich
- garść malin
- kilka truskawek
- łyżeczka otrębów pszennych
- łyżeczka cynamonu
Wszystkie owoce jagodowe mają bardzo mało cukru, więc bez obaw możecie sobie na nie pozwolić w większych ilościach. Dla przykładu, 100g malin to tylko 28 kalorii ! Poza tym, wszystkie owoce, które mają takie małe czarne pesteczki, jak na przykład truskawki zawierają dość sporo błonnika i świetnie regulują perystaltykę. Korzystajcie z sezonowych owoców, bo to bogactwo wszystkiego co dobre, a już niedługo ich nie bedzie !
Całość zawiera: 195kcal | 10,5g białka | 20g węglowodanów | 7g tłuszczu
Pieczony łosoś
Potrzebne składniki:
- porcja łososia – ok. 100g
- pełnoziarnisty ryż lub makaron – 50g
- zioła prowansalskie, bazylia, pieprz czarny
- pomidorki koktajlowe
- garść mieszanki sałat
Łososia oczyszczam, przyprawiam wszystkimi przyprawami i zawijam w folię spożywczą. Piekę około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie otwieram ten foliowy rękaw i piekę jeszcze około 5 minut, do zarumienia. Dzięki temu, ryba w środku jest bardzo soczysta a z wierzchu tworzy się fajna, chrupiąca skorupka. Do łososia dołóżcie jeszcze pomidorki koktajlowe (można je również podpiec w piekarniku), sałatę oraz porcję ryżu lub makaronu gruboziarnistego.
Łosoś to rewelacyjne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych dobrych, które obniżają poziom złego cholesterolu. Poza tym jod, selen, białko i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, ale też sporą ilość tłuszczu. Dlatego nie przesadzajcie z nim i raczej nie jedzcie go codziennie.
Całość zawiera (z makaronem): 312kcal | 27g białka | 29g węglowodanów | 8g tłuszczu
Sorbet truskawkowy
Bez lodów nie ma lata i wakacji! Zamiast tych sklepowych z dużą ilością cukru i tłuszczu można zrobić domowy sorbet – 100% owoców !
Potrzebujemy tylko i wyłącznie truskawek ! To jest „podstawowy” przepis. Możecie również zrobić taki sorbet z mieszanki owoców jagodowych, truskawek i bananów, z dodatkiem orzechów czy czekolady. Możecie kombinować z proporcjami i smakami. Najważniejsze, żeby wszystkie owoce były zmrożone. Później wystarczy wrzucić je do malaksera i zmiksować lub użyć blendera.
Tortilla z tuńczykiem
Potrzebne składniki:
- 1 placek tortilli – możecie zrobić sami lub kupić
- kilka listków sałaty lodowej
- kilka plasterków pomidora
- 2 łyżki kukurydzy
- pół puszki tuńczyka w sosie własnym lub wodzie
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- pieprz czarny, sól
Jeśli chcielibyście robić swoje placki, to wystarczy zmieszać mąkę (polecam kukurydzianą, ale z innych też są w porządku), z oliwą i wodą. Proporcje zawsze biorę na oko tak, żeby ciasto było elastyczne i nie kleiło się. Później wystarczy rozwałkować na cienkie placki (wycinam je dużym talerzem) i usmażyć na patelni, bez żadnego tłuszczu.
Sos do tortilli robię z jogurtu naturalnego i ziół.
Nie wiem, dlaczego wiele osób na diecie boi się tortilli. Placki to głównie węglowodany, ale przecież na diecie też są potrzebne, wręcz niezbędne! A wszystko, tak na prawdę, zależy od tego, co włożycie do środka. Jeśli będą to warzywa, ryba (na marginesie, tuńczyk to świetne źródło pełnowartościowego białka, w tej porcji jest go 18g!), chude mięso czy nawet twaróg to będziecie mieć pyszny, pełnowartościowy posiłek, który wręcz pozorom, na prawdę może być zdrowy i fit
Całość zawiera: 305kcal | 25,5g białka | 37g węglowodanów | 5,7g tłuszczu
Ja robiłam kilka:) szczególnie bardzo lubię sałatkę z mandarynką jest szybka i pyszna:)