Bardzo często spotykam się z pytaniem – jak zrezygnować ze słodyczy ? Sama miałam kiedyś z nimi ogromny problem. Do tego stopnia, że dzień bez czegoś słodkiego był dniem straconym. Ja wyznaję jedną zasadę – silna wola. Zwykle, kiedy powiem sobie dość to tak jest. Oczywiście, na początku jest ciężko, ale po jakimś czasie przestają dla mnie mieć jakiekolwiek znaczenie. „Chodzą za mną” przez jakiś czas – zjem – ale na tym koniec.
Ale mam też świadomość tego, że nie każdemu idzie tak łatwo. Sposobów na rezygnację ze słodkiego jest wiele i każdy z nas może mieć inny, niekoniecznie skuteczny. Być może warto byłoby sobie uświadomić skąd się w ogóle bierze ta ochota i potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego ?
Źle zbilansowane posiłki
To często główna przyczyna problemu. A konkretniej, eliminacja z posiłków produktów bogatych w węglowodany złożone – pełnoziarnistego pieczywa, kasz, płatków zbożowych, brązowego ryżu czy razowych makaronów. Ich obecność w jadłospisie powoduje, że dłużej czujemy się syci po posiłku. Dodatkowo, przyczynia się do wyrównania stężenia cukru we krwi, co skutkuje zmniejszeniem ochoty na słodycze. Sytuacja może wyglądać inaczej, kiedy wybierzecie oczyszczone zboża (chleb pszenny, biały ryż). Po nich bardzo szybko wzrasta poziom cukru we krwi i równie szybko spada. Organizm szaleje, a my stajemy się znów głodni.
Nieregularne posiłki
Kiedy jemy rzadko, posiłki są zwykle zdecydowanie większe. Obfite posiłki powodują duży i nagły wyrzut insuliny, a to z kolei prowadzi do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi. Ten fakt, sam w sobie, wzmaga chęć na zjedzenie czegoś słodkiego.
Przepis na pełnoziarniste muffinki z warzywami, idealne na przekąskę poza domem, znajdziecie TUTAJ
Problemy psychologiczne i przyzwyczajenia
Mam wrażenie, że społeczeństwo dzieli się na dwie podstawowe grupy – tych, którzy zły dzień zajadają i tych, którzy wypacają. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i złe emocje wolisz wyrzucić na siłowni to świetnie ! Natomiast, sprawa wygląda trochę gorzej, jeśli zły humor zagryzasz czekoladą albo lodami. Dlaczego ? Przyzwyczajasz organizm do tego, że każde niepowodzenie, nerwy i stres minie wraz z odrobiną słodkości. Spożywanie przekąsek, które lubimy powoduje wzrost produkcji serotoniny (hormonu szczęścia), co wpływa na poprawę nastroju, złagodzenie napięcie i zmniejszenie odczuwania bólu.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce raz na jakiś czas nie ma problemu. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy nie potrafisz cieszyć się i radzić ze stresem bez tabliczki czekolady. Szybko możesz zapędzić się w kozi róg. Znajdź coś, co sprawia Ci przyjemność i poprawia nastrój – poza jedzeniem !
Napady ochoty na słodycze mogą być też związane z niedoborem niektórych składników odżywczych, głównie chromu, tryptofanu i magnezu.
Chrom – obniża poziom cukru we krwi, ograniczając wilczy apetyt, zwłaszcza na słodycze. Bierze też udział w spalaniu tłuszczów i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Niedobór chromu w organizmie może objawiać się m in. bólami głowy, drażliwością, lękami, łatwym męczeniem się, zwiększonym apetytem na słodycze oraz wzrostem poziomu cukru we krwi. Dobrze jest go przyjmować z witaminą C, która jest pomocna w przyswajaniu chromu.
Produkty bogate w chrom: chude mięso (m.in. drób), drożdże, jaja, ryby i owoce morza, wątróbka, pełnoziarniste kasze, ryż naturalny, brokuły, jabłka, rodzynki, orzechy, pieczywo razowe, grzyby, zielony groszek, kiełki pszenicy.
Tryptofan – to aminokwas, który uczestniczy w produkcji serotoniny (hormonu szczęścia). Warunkuje zdrowy sen, zmniejsza apetyt i pozytywnie wpływa na nastrój. Dieta bogata w tryptofan zapobiega wahaniom nastroju, a co za tym idzie chęci podjadania słodyczy.
Produkty bogate w tryptofan: banany, mleko, migdały, pestki dyni, sezamu i słonecznika, mięso z indyka, ziemniaki, jaja, soja.
Magnez – nazywany pierwiastkiem życia. Niedobór magnezu może objawiać się m in. przewlekłym zmęczeniem pomimo wielu godzin snu, rozdrażnieniem, bolesnymi skurczami łydek, drganiem powiek, kłuciem w klatce piersiowej, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, czy też kłopotami ze snem.
Produkty bogate w magnez: kakao, czekolada (gorzka !), orzechy, migdały, ryż, kukurydza, pieczywo razowe, kasza gryczana, fasola, otręby, soja.
Przepis na pyszne, czekoladowe z ciacho z czerwonej fasoli znajdziecie TUTAJ
Wiecie, że obecnie liczba spożycia cukru rocznie na osobę to około 41,7 kg ?! Przeciętny Polak spożywa ok.100g cukru dziennie, czyli czterokrotnie więcej niż jest zalecane.
Opanowanie ochoty na słodycze jest tak na prawdę, ściśle związane z kontrolą poziomu cukru we krwi. Natomiast, poziom cukru jest z kolei związany z ilością insuliny. Jeśli twój tryb życia pozwoli na zachowanie zrównoważonego poziomu insuliny oraz cukru we krwi, twoje problemy z ochotą na słodycze (prawdopodobnie) znikną. Pomijam fakt silnej woli i chęci bo to kompletnie oddzielna kwestia.