Co to, właściwie, ten cały full body workout ? To nic innego jak trening obwodowy. Na jednym treningu robimy ćwiczenia, które angażują każdą partię mięśniową po kolei. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie maja czasu na częste wizyty na siłowni a jednak, mino wszystko, chciałyby zadbać o swoje ciało i kondycje. Ale też dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem siłowym i najzwyczajniej w świecie nie wiedzą co robić, jak robić i dlaczego.
Swoją przygodę z siłownią zaczynałam własnie od takiego treningu. Nie wiedziałam z czym to się je, zresztą byłam (właściwie nadal jestem) totalnym laikiem w tej dziedzinie. Na szczęście z pomocą przyszła pani trener, która powiedziała co i jak, a przy okazji wylała ze mnie siódme poty. Mam świadomość tego że sporo osób zaczyna podobnie, jak ja i nie ma zielonego pojęcia o ćwiczeniach. Co robić, ile i w jakiej kolejności. Dlatego, mam nadzieje że te informacje, które sobie przyswoiłam przez ostatnie miesiące będą tez dla Was przydatne.
Tak jak wspomniałam, jest to trening obwodowy całego ciała. W jednym obwodzie robimy wybrane ćwiczenie na poszczególną partię mięśni. Na tzw. partie priorytetowe możecie zrobić dwa, a nawet trzy rożne ćwiczenia. Pokaże Wam jak to wyglądało u mnie…
1. Rozgrzewka (10 minut biegu, pompki, squats, wskoki na skrzynie)
2. Wykroki z obciążeniem (Im głębsze tym bardziej angażują pośladki)
3. Ćwiczenie na biceps – zginanie ramion w pozycji siedzącej
4. Ćwiczenie na triceps – podpór tyłem na ławce
5. Ćwiczenie na plecy – przyciąganie linki wyciągu dolnego
6. Ćwiczenie na klatkę piersiowa – Rozpiętki ze sztangielkami w leżeniu na ławce poziomej + pompki na kolanach
7. Ćwiczenie izolowane na pośladki – odwodzenie nogi przy użyciu linki wyciągu dolnego + wymachy nóg na macie z obciążeniem
Wszystkie powyższe ćwiczenia to jeden obwód, który powtarzałam 3 razy. Do tego oddzielnie (od czasu do czasu) dochodzą ćwiczenia na brzuch. Jeśli chodzi o obciążenia i ilość powtórzeń, celowo nie podałam tych wartości, bo wszystko zależy od waszych możliwości i doświadczenia. Najważniejsze jest to, żebyście czuli mięśnie. Swobodne „machanie” rekami czy nogami nic nie da.
Aktualnie mój trening wygląda kompletnie inaczej. Po dwóch miesiącach obwodówki po prostu zaczęła mnie nudzić i postanowiłam spróbować treningu dzielonego na poszczególne partie. Mam nadzieję, że przekonam Was do siłowni i zaczniecie do niej częściej zaglądać ! Na początku też czułam się, delikatnie mówiąc, dziwnie. Miałam wrażenie, że wszyscy nie na mnie patrzą… Po kilku treningach przyzwyczaiłam się. Znam ćwiczenia, znam technikę i robię swoje. Zresztą, tak jak każdy inny. Kobieta na siłowni to nic dziwnego, serio
PS. Bardzo chciałam przygotować zdjęcia do tego wpisu na siłowni, jednak znalezienie osoby, która byłaby w tej sytuacji fotografem nie jest takie proste…
4. to pompki szwedzkie, podpór tyłem to pozycja odwrotna do planka, ale inne ćwiczenie
Rozpiętki polecam robić na ławce skośnej dodatniej. Bardziej angażuje górę klatki piersiowej, podnosi pierś, a na ławce poziomek ćwiczysz też dół klatki piersiowej, a to ważniejsze u facetów
Do tego w wypadach jak się pochylisz w wykroku do przodu, jeszcze bardziej idzie poślad. Polecam!
Dzięki za rady !
ja własnie teraz przeszłam na obwodowy trening ale zdecydowanie bardziej podoba mi się dzielony
Fajna witryna. Podeślę link do moich kolegów. Interesujących się suplementacją zapraszam do mnie.
Super wpis. Od dawna szukałam jakiegoś fajnego programu na siłowni, dzięki któremu nie będę się kręcić w kółko i zastanawiać się „co by tu teraz zrobić”. Pozdrawiam!