PRZEGLĄD SPORTOWY – TOPY

Pamiętacie wpis dotyczący biustonoszy sportowych, który był początkiem tej serii ? Pisałam o tym, na co zwrócić uwagę kupując biustonosz, jak sprawdzić odpowiedni rozmiar i jeszcze kilka innych, ważnych spraw, którym warto się przyjrzeć przed zakupem. Jeśli nie widzieliście tego wpisu to zapraszam TUTAJ .

Dzisiaj wezmę pod lupę topy i t-shirty. Właściwie, możemy wybierać pomiędzy dwoma podstawowymi rodzajami – zwykłe koszulki pod które musimy założyć oddzielnie stanik sportowy i takie, które są już odpowiednio usztywnione. A przynajmniej, powinny być odpowiednio usztywnione, nie zawsze tak jest… Zdecydowanie bardziej wolę tez pierwszy rodzaj, ale to tylko dlatego, że nie jest łatwo znaleźć fajny top z wszytym biustonoszem, który by idealnie pasował do sylwetki.

6a451b87c7e9ee6a8fbc366af2612ac0

ec1a2cab7ab143036788cca7549bec9a

1463abfdd8ad367ce8e3f90a72dd65e0

Przy produkcji ubrań sportowych używa się kilku podstawowych rodzajów materiału. Kupując coś, spójrzcie na metkę i zorientujcie się, z czego wykonana jest dana rzecz, a poniżej znajdziecie małą ściągę.

Bawełna

To najpopularniejsza tkanina przemysłu odzieżowego, nie tylko sportowego. Jest materiałem naturalnym, dość chłodnym i dobrze „oddycha”, czyli przepuszcza powietrze do ciała i jednocześnie nie utrudnia parowania potu, dla odzieży sportowej jest więc idealną tkaniną. Z takiej odzieży korzystać możemy podczas uprawiania najróżniejszych dyscyplin: sprawdza się zarówno podczas joggingu, jazdy na rowerze, jak i przy ćwiczeniach na sali sportowej.

Merino

To materiał wykonany z wełny merynosów. Nie tylko grzeje (jak każda wełna), ale jednocześnie bardzo dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie pocimy się, pomimo że jest nam ciepło. Dodatkowym atutem, według mnie, jest to, że nie jest ona drapiąca. Odzież z tego materiału sprawdzi się przede wszystkim podczas sportów zimowych, a także w turystyce górskiej czy rowerowej.

Oder resistance i Cocona

Resistance to materiały, które mają za zadanie eliminowanie złych zapachów. Produkowane są z tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien srebra, dzięki którym koszulka po wysiłku nie będzie brzydko pachnieć. Materiały „cocona” mają podobne właściwości, jednak wykonane są z dodatkiem węgla pochodzącego z łupin orzechów kokosowych. Odzież eliminująca złe zapachy może nie jest najtańsza, ale na pewno bardzo praktyczna. Najczęściej korzystają z niej turyści piesi i rowerowi – to odzież alpinistów i trekkerów. Przyda się ona jednak także do uprawiania innych sportów – zarówno podczas joggingu, jak i w sali gimnastycznej – pomimo faktu, że w ruchu intensywnie się pocimy, nasze ubranie do końca sesji pozostanie świeże i pachnące.

Lycra

Na sali gimnastycznej sprawdza się dość dobrze, głównie dzięki temu, że jest lekka i wygodna. Koszulka lub getry z lycry przydadzą się podczas zajęć z jogi, pilatesu lub stretchingu, czyli wszędzie tam, gdzie ubranie nie powinno w żaden sposób krępować naszych ruchów. Warto też wypróbować staniki sportowe z lycry – materiał ten jest miękki, ale jednocześnie przylegający, dzięki czemu dobrze podtrzymuje piersi w trakcie ruchu.

82a0ff724d9826fbfca034db11c78eb6

Ja, wybierając ubrania do ćwiczeń kieruję się dwoma podstawowymi cechami – jakość materiału i przewiewność. Nie wyobrażam sobie ćwiczyć i „kumulować” tego potu pod ubraniem. Bluzka musi oddychać ! Poza tym, ich wygląd też jest mega ważny, w końcu jestem kobietą i lubię dobrze wyglądać :) Kiedyś kompletnie nie zwracałam na to uwagi, ale wszystko zmieniło się o 180 stopni. Polecam zwrócić na to uwagę podczas kolejnych zakupów. Materiał z jakiego składa się taka koszulka, bluzka czy top powinien być dopaswany do aktywności jaką głównie wykonujecie. Jeśli, na przykład, codziennie biegacie i to jest Waszą miłością, a na fitness chodzicie raz na jakiś czas wybierzcie ubranie dopasowane pod tę dyscyplinę.

Poza tym, jestem zdania, że lepiej wydać więcej pieniędzy na coś porządnego niż co chwilę kupiwać nowe elementy garderoby. Dobre jakościowo ubrania posłużą Wam zdecydowanie dłużej i lepiej !

Przejrzałam ofertę sklepów stacjonarnych i internetowych, i znalazłam sporo fajnych propozycji. No i wzięłam pod uwagę te marki, które przetestowałam na sobie i mogę Wam z czystym sumieniem polecić. Sprawdzają się zarówno podczas treningów na siłowni, biegania (raczej nie przy ujemnych temperaturach), jak i na zajęciach fitness.

1. Nike – 99zł  |  2. Nike – 139zł  |  3. Cardio bunny – 169zł  |  4. Nike – 119zł

2

1. Adidas – 75zł  |  2. Adidas – 155zł  |  3. Cardio bunny – 79zł  |  4. Nike – 155zł

1

1.Adidas – 95zł  |  2. Adidas – 89zł  |  3. Nike – 99zł  |  4. Nike – 129zł   |  5.Reebok – 75zł

Mam nadzieję, że ten wpis okaże Wam się przydatny i teraz świadomie będziecie dobierać ubrania. Pamiętajcie, że bluzka, legginsy czy stanik na siłowni to nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim komfort, wygoda i zdrowie !

Dajcie znać o czym chciałybyście poczytać w następnym wpisie z tej serii ! Buty, torby sportowe a może coś jeszcze innego ? :)

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML -a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>