JAK PRZYWRÓCIĆ MIESIĄCZKĘ

Nie łatwo jest znaleźć sensowne informacje na temat tego, jak odzyskać miesiączkę. A szkoda, bo coraz więcej dziewczyn boryka się z tym problemem. Ba ! Sama kiedyś się z nim borykałam i niestety, żadne artykuły w sieci nie pomogły mi w jej odzyskaniu. Jestem pewna, że przynajmniej część z Was próbuje sobie z tym poradzić. Zanik miesiączki jest zazwyczaj związany z restrykcyjną dietą (często w przeszłości) i na tym się skupię. Oczywiście, może być też związany z zaburzeniami hormonalnymi, ale po wizycie u lekarza, rozpoczęciu leczenia i wprowadzeniu odpowiednich zmian w diecie wszystko wraca do normy. Zresztą, pisałam już więcej o nadczynności niedoczynności tarczycy.

_________________________

Przez chwilę miałam taki pomysł, żeby przygotować tygodniowy jadłospis dla dziewczyn, które borykają się z  takim problemem, ale niestety, nie mogę tego zrobić. Każda z Nas jest inna i tak, jak pisałam powyżej – przyczyny mogą być różne. Dlatego, na wszystko trzeba spojrzeć indywidualnie i „ogólny” jadłospis na pewno się nie sprawdzi. Ale może taki, który wspomoże nasze, kobiece hormony ? W myśl zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć – co ty na to ?

_________________________

Nie będę opowiadała długich historii, bo nie o to chodzi. Skupię się na konkretach ! W jaki sposób przywrócić miesiączkę, a przynajmniej spróbować ?

  • Sprawdź, ile jesz kalorii i w razie potrzeby zwiększ ich ilość. Może Ci się wydawać, że jesz dużo, a prawda jest zupełnie inna. Tutaj znajdziesz wzór do obliczenia swojego zapotrzebowania, biorąc pod uwagę aktywność w ciągu dnia i treningi. To chyba najczęstsza przyczyna zaniku miesiączki – zbyt niska podaż kalorii. Jeśli macie za sobą zaburzenia odżywiania i nie potraficie samodzielnie zwiększać ilości jedzenia to warto wybrać do specjalisty. I nie ma się czego wstydzić, to normalna sprawa ! Nie możesz wchodzić na ujemny bilans kaloryczny. „Zero kaloryczne” to minimum, ale najlepiej podnieść je na jakiś czas.
  • Sprawdź, czy jesz odpowiednią ilość i rodzaj tłuszczów. Mam na myśli przede wszystkim, kwasy z grupy omega-3 oraz kwas GLA, który jest jedynym z grupy omega-6 o działaniu przeciwzapalnym. My, kobiety, kiepsko reagujemy na dietę ubogą w tłuszcze i warto zadbać o ich odpowiednią ilość – przynajmniej 1g na każdy kg masy ciała. Kobiety są o wiele bardziej „wrażliwe” na ten składnik, niż mężczyźni !

Więcej na temat kwasów tłuszczowych, ich podziału, źródle pochodzenia oraz tym, ile poszczególnych frakcji powinno znajdować się w naszej diecie pisałam w moim poradniku „Projekt Zdrowie”, który dostępny jest tutaj. Jeśli jesteście osobami początkującymi w diecie to polecam, jak najbardziej !

  • Przeanalizuj swój trening. Jak często trenujesz, z jaką intensywnością, jaki to rodzaj treningu ? Jeśli masz problem z menstruacją to skup się na treningu siłowym, lekkim cardio, pilatesie, jodze… Ale przede wszystkim, ogranicz liczbę treningów. Nie musisz biegać codziennie na siłownię, żeby widzieć efekty. Trening jest dla naszego organizmu niezłym stresem, który raczej utrudnia, niż ułatwia sprawę. Poza tym, odpuść, przynajmniej na jakiś czas, bardzo intensywne treningi interwałowe.
  • Zrób podstawowe badania hormonalne. Przede wszystkim, profil tarczycowy (TSH, fT3, fT4), przeciwciała anty-TPO i anty-TG. Ponadto, kortyzol, progesteron i estrogeny. To takie podstawowe badania, które warto byłoby skontrolować. Część z nich wymagam przed rozpoczęciem współpracy, a na pozostałe wysyłam, gdy widzę w ankiecie „mam problem z miesiączką”. Zawsze trzeba zacząć od zdrowia !

Jeśli interesuje Was temat badań to w tym poście pisałam o nich więcej. Jakie badania warto robić, po co i jak często. No i oczywiście, dlaczego ja analizuję wyniki badań, zanim wezmę się za układanie planu dietetycznego.

  • Jeżeli po wykonaniu badań zobaczycie, że coś jest nie tak to wtedy trzeba zacząć działać właśnie na tym podłożu. Jeśli wszystko wyrównacie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że miesiączka się poprawi. I tutaj w grę wchodzi dieta, która ma ogromne znaczenie !
  • Nie wiem czy o tym wiecie, ale na uregulowanie cykli bardzo dobrze wpływa wiesiołek i ogórecznik, warto je regularnie przyjmować pod postacią suplementów albo w przypadku wiesiołka – oleju. Jednak, ja zawsze polecam tabletki, bo olej ma dość specyficzny smak i nie każdemu podpasuje. Pamiętajcie tylko, żeby te suplementy przyjmować W TRAKCIE posiłku.
Bardzo często jest tak, ze przy pomocy diety udaje nam się z dziewczynami przywrócić lub wyrównać miesiączkowanie. Czasem trzeba unormować wyniki badań, innym razem zredukować masę ciała, jeszcze innym wprowadzić drobne zmiany w diecie – to 95% przypadków. Ale jest jeszcze te 5%, u których nic nie pomoże i wtedy konieczna będzie wizyta u ginekologa – musicie się na to przygotować. Tak jest często po zaburzeniach odżywiania, które trwały kilka lat i organizm jest za bardzo obciążony, żeby tak po prostu „zatrybić”. Wtedy do działania musi już wkroczyć lekarz i nie dajcie się nabrać na cudowne moce dietetyków-lekarzy 😉 

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

14 − four =

  • Reply Monika

    Dziękuję za ten post! 🙂 czy możesz polecić jeszcze co dokładnie warto dodać do jadłospisu? 🙂

    • Reply Roksana Środa

      Tak, jak napisałam – przede wszystkim, powinnaś się skupić na kwasach z grupy omega-3, a tych jest najwiecej w tłustych rybach 🙂 Najważniejszy jest tutaj stosunek omega-3 i omega-6, bo te drugie zdecydowanie dominują w naszej diecie, a mają działanie prozapalne 🙁

  • Reply Karolina

    Mnie udało się odzyskać miesiączkę po 8 miesiącach dzięki Twojej diecie. Już dziękowałam mailowo, ale zrobię to jeszcze raz tutaj !! Robisz świetną robotę i cieszę się, że trafiłam do Ciebie, choć na początku byłam sceptycznie nastawiona, wiadomo jak to bywa z niektórymi osobami z IG…
    Polecam wszystkim współpracę z Roksaną, szczególnie dziewczynom !! 🙂

    • Reply Roksana Środa

      To dla mnie największa radość ! Dziękuję !!! 🙂

  • Reply Halina

    Bardzo dziękuję za odzew! Na pewno się przyda, teraz wystarczy tylko czekać 😀

  • Reply zuza

    ja od 2,5 roku borykam się z zaburzeniami miesiączkowania :c miałam problemy z jedzeniem, ale od dawna dieta jest odpowiednia, przytyłam do optymalnej ilości tkanki tłuszczowej itd, wszystko powinno być dobrze, jednak nic nie pomaga :c byłam u ginekologa, endokrynologa… brałam hormony przez 3 miesiace – okres wrócił ,jednak po ostawieniu znow zanikł :c już sama nie wiem co robić…

    • Reply Roksana Środa

      Myśle, że najlepiej będzie, jak znów wybierzesz się do ginekologa i przy okazji zrobisz komplet badań. Jeśli z zywieniem i waga jest wszystko w porządku to pewnie trzeba zadziałać farmakologicznie 😊

  • Reply Ewela

    Mam ten sam problem.. Długi czas byłam na niskich kaloriach i często ćwiczyłam dość intensywnie.. Od 3 miesięcy weszłam na zerowy bilans kaloryczny, jednak okres jeszcze nie wrócił. Czy długo trzeba czekać aż wróci? Pójdę jeszcze do ginekologa, może to coś da..

    • Reply Roksana Środa

      Być może zerowy bilans nie wystarczy i musisz podnieść jeszcze więcej. Zerowy to totalne minimum.. Nie wiem, ile u Ciebie to potrwa… U moich dziewczyn, które miały z tym problem udało się odzyskać miesiączkę w czasie 3-5 miesięcy. Jeśli po tym okresie nic się nie dzieje to ponowna wizyta u ginekologa.

      • Reply Ewela

        Właśnie będę jeść jednak więcej nić bilans zerowy.. Tylko co wtedy z aktywnością fizyczną? I przy większej ilości jedzenia pewnie przybędzie tkanki tłuszczowej..

        • Reply Roksana Środa

          Jak będziesz jadła więcej i więcej ćwiczyła to wyjdzie na to samo, jakbyś jadła mniej i nie ćwiczyła 🙂 Czasem trzeba przytyć, żeby przywrócić miesiączkę, nie ma innego wyjścia. Ale nie wiem, jak wygląda Twoja sylwetka aktualnie, jak jesz, jak trenujesz, więc nie za wiele nie mogę powiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three − 2 =