GRUPA KRWI, A DIETA

Prześledziłam ostatnio różne fora dietetyczne (wiecie jakie, takie na których dziewczyny polecają sobie różne diety odchudzające i które mają mało wspólnego z racjonalnym odżywianiem) i najczęściej pojawiające się pytania to te o post dąbrowskiej i dietę w zależności od grupy krwi. Czasem jestem pełna podziwu co do wyobraźni niektórych osób. Masz grupę krwi B – jedz mięso ! Masz grupę krwi A – jedz nabiał i wyeliminuj mięso. Co za BZDURY !!!

Jeśli wpiszecie w Google hasło „dieta zgodna z grupą krwi” to wyskoczą Wam jakieś bzdurne artykuły na forach i stronach fitnessowych, w których „dietetycy” wymądrzają się na temat tej diety. Jestem bardzo ciekawa, skąd biorą takie informacje i czy kiedykolwiek zajrzeli do branżowych artykułów. Na jednej z nich znalazłam coś takiego:

Na innej ze stron znalazłam coś takiego:

Według autora diety nasze geny mają mieć decydujący wpływ na grupę krwi, a ona na to, jakie produkty są najlepsze dla naszego zdrowia. Autor nawiązuje do zachowań żywieniowych naszych prehistorycznych przodków. I tak np. osoby z grupą krwi „0” powinny przede wszystkim jadać dużo białka, najlepiej zwierzęcego, np. w postaci czerwonego mięsa i ryb. Powinny również wyeliminować z diety gluten, którego źródłem są produkty zbożowe, a także zrezygnować z nabiału, czyli znakomitego źródła wapnia. Osobom z tą grupą krwi nie poleca się spożywania ziemniaków, soczewicy, brukselki, kalafiora, pestek słonecznika, piwa i alkoholi wysokoprocentowych.

Osoby z grupą krwi „A” powinny skłaniać się ku diecie wegetariańskiej. Produktami niezalecanymi są mięso, nabiał, krewetki, niektóre ryby, papryka czerwona, ziemniaki, napoje gazowane oraz piwo.

Osobom z grupą krwi „B” polecana jest większość warzyw, mięso, w tym baranina i dziczyzna, kefir, twarogi, oliwa, zielona herbata. Niezalecane jest spożycie drobiu, soczewicy, krewetek, większości orzechów, siemienia lnianego, olejów roślinnych, produktów z żyta i pszenicy, dzikiego ryżu czy pomidorów.

No ale okej… Zawsze staram się tutaj zamieszczać informacje na podstawie badań. Lubię przeglądać artykuły, badania dietetyczne i wierzę, że opisują tam prawdę. Dlatego, zanim wzięłam się za przygotowanie tego posta, przejrzałam kilka takich publikacji (polecam przejrzeć PubMed) i wszystkie są ze sobą zgodne – nie ma żadnych podstaw, aby przestrzegać jakiejkolwiek diety zgodnie ze swoją grupą krwi.

Przejrzałam kilka różnych publikacji i każda z nich wyklucza jakikolwiek związek diety z grupą krwi. Ogromne znaczenie mają wyniki badań – lipidogram, glukoza, insulina, poziom poszczególnych witamin i minerałów. To właśnie na tej podstawie powinniśmy dobierać dietę odpowiednią dla siebie, aby wyrównać niedobory czy wykluczyć produkty, które nam szkodzą. Kolejnym czynnikiem są alergie i nietolerancje, również te utajone, ale na pewno nie grupa krwi. Co nie zmienia faktu, że to informacje na ten moment. Być może za kilka lat odkryją coś nowego i wtedy to stanowisko zmieni się o 180 stopni ?

Powiem Wam, jaka dieta jest najskuteczniejsza…

Taka, która jest dobrana do Waszych potrzeb i preferencji (biorąc pod uwagę wyniki badań) oraz taka, która Wam smakuje. Czy bylibyście w stanie wytrzymać na diecie wegańskiej, jeśli kochacie mięso i organizm domaga się jego w diecie ? Ja na pewno nie. Nie potrafiłabym się zmusić do jedzenia produktów, których nie lubię  i jednocześnie, zrezygnować z czegoś, co uwielbiam. Taka dieta byłaby dobra, ale na chwilę. A najlepszym wyborem jest i zawsze będzie dieta, którą jesteśmy w stanie wprowadzić do swojego życia już na zawsze. Mówią na to – zmiana nawyków żywieniowych 🙂

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

nine − four =

  • Reply aga

    Dobrze, że ktoś w końcu wyjaśnił ten temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 6 =