CIASTO MARCHEWKOWO-DYNIOWE Z KORZENNĄ NUTĄ

dsc_0127

W ostatnim wpisie o moich jesiennych umilaczach wspominałam o przepisie na ciasto, które przygotowałam parę dni temu. Uwielbiam ciasto marchewkowe pod każdą postacią, ale nigdy wcześniej nie robiłam go z dodatkiem dyni, a to był strzał w dziesiątkę. Wyszło rewelacyjnie ! Lekko wilgotne, zdrowe, słodkie i jeszcze ten aromat przypraw korzennych unoszący się w całym mieszkaniu… A jeszcze w tym tygodniu pojawi się przepis na domowe belrisso, o które ostatnio tak często pytacie 🙂

Ilość poszczególnych składników dopasowałam tak, aby uzyskać 2 porcje zgodnie z moim zapotrzebowaniem. Miałam dość dużą foremkę, więc ciasto nie jest zbyt wysokie. Spokojnie możecie podwoić ilość wszystkich składników i wtedy będzie zdecydowanie wyższe. W tym przypadku należałoby również kontrolować czas pieczenia.

Składniki:

  • 2 jajka
  • ok. 200g dyni bez skórki
  • 2 duże marchewki
  • 130g mąki jaglanej
  • 1 duża łyżka oleju kokosowego
  • 2 miarki odżywki białkowej (można pominąć i dodać coś do osłodzenia ciasta) *
  • cynamon, imbir, przyprawa do piernika

* Gdybyście chcieli dodać odżywkę białkową do ciasta (tego lub jakiegokolwiek innego) to mam dla Was kod rabatowy do sklepu SFD na wszystkie produkty All Nutrition. Wystarczy, że podczas zakupów wpiszecie kod: MAJLAA16, a otrzymacie 10% rabatu. Promocja obowiązuje nie tylko na suplementy, ale też na masło orzechowe, olej kokosowy i wszystkie inne produkty spożywcze.

dsc_0113

Marchewkę i dynię obierz oraz zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Przerzuć wszystko do większego naczynia, wsyp mąkę, odżywkę białkową, przyprawy wedle uznania (uwielbiam cynamon, więc dodałam go dość sporo) oraz roztopiony wcześniej olej kokosowy. Do oddzielnego naczynia wbij jajka i ubijaj z odrobiną soli (nie oddzielałam żółtek do białek) do momentu, aż stworzy się pianka. Tak przygotowane jajka przelej do pozostałych składników i dokładnie wymieszaj szpatułką, aż połączą się wszystkie składniki. Piecz około 55 minut w 160 stopniach (termoobieg).

dsc_0115

dsc_0124

____________________________

Dynia dostarcza nam prawie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminy C, A, E i K. Tiaminę, ryboflawinę i kwas foliowy. Ponadto, wapń, żelazko, potas i cynk, a to tylko ich niewielka część ! Dynia jest także bogata w beta-karoten, który należy do karotenoidów. Jak wiadomo, karotenoidy są przeciwutleniaczami i hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie – mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Badania wykazały, że częste spożywanie dyni zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka, raka piersi czy raka jelita grubego. Dla mnie to warzywo idealne – nie dość, że niesamowicie smaczne i pasuje to wielu potraw to jeszcze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

____________________________

dsc_0120

dsc_0122

Takie ciasto to idealny pomysł na zdrowy deser do kawki, śniadanie, a nawet posiłek po treningowy. Znajdziemy tutaj pełnowartościowe białko (jaja i ew. odżywka), węglowodany pod postacią mąki jaglanej i tłuszcze z oleju kokosowego. Jak widzicie, nie zawiera cukru i nadaje się również dla bezglutenowców. Co do warzyw – ja ich nie wliczam w makro, a Wy zróbcie jak uważacie. Standardowo, jak przy wszystkich postach kulinarnych, czekam na Wasze pomysły i przepisy ! Do czego najczęściej używacie dyni ?

PS. Bardzo wiele pomysłów na zdrowe wypieki znajdziecie również w mojej książce „Projekt zdrowie” (klik), która jest aktualnie w sprzedaży.

About The Author: Roksana

Studentka dietetyki, z zamiłowaniem do blogowania, fotografii i mody. Uwielbia podróże. Kiedyś poleci do NY i przebiegnie wzdłuż rzeki Hudson - jedno z wielu marzeń. Wszystko co robi, robi na 200%, wkładając w to całe serducho. Mam nadzieję, że to zauważycie :)

Comments

two × four =

  • Reply Magda

    moja ostatnia miłość ciasto marchewkowe, z dynią też robiłam i ciasteczka marchewkowe <3
    tylko akurat używałam zazwyczaj mąki pszennej pełnoziarnistej, ewentualnie owsianej to chyba dużo nie zmienia w smaku i w wartościach odzywczych ?

    • Reply Roksana

      Smaku raczej nie zmienia, ale mąką pszenna (nawet ta pełnoziarnista) akurat jest dość kiepskim wyborem. Już lepszym rozwiązaniem jest ta owsiana, choć od siebie polecam spróbować z jaglaną, żytnią 2000 albo gryczaną 😉

      • Reply Magda

        gryczanej też używam ale wartości odżywcze niby lepsze są owsianej czy tej pszennej pełnoziarnistej… a kukurydziana ? Jedynie to mąka z cieciorki mi mocno nie smakuje 🙁

        • Reply Roksana

          Dla mnie najlepsze są: żytnia, gryczana, jaglana, kokosowa, ryżowa. Bardzo rzadko korzystam z owsu i mąki kukurydzianej. Natomiast pszenna występują u mnie zazwyczaj podczas cheata pod postacią pizzy albo ciasta :d Tak też zawsze wszystkim polecam, jeśli często korzystamy z wypieków 🙂

  • Reply Kinga

    Ciasto siedzi w piekarniku 🙂 Bo najlepsze co można robić wieczorem to piec pysznie pachnące ciacho, już się nie mogę doczekać! Jedynie mąkę zamieniłam na pszenną pełnoziarnistą, mam nadzieję że się uda 🙂

    • Reply Roksana

      Na pewno ! Daj znać, jak smakuje 🙂

  • Reply Polka

    Muszę wypróbować, bo kocham dynię 🙂

    Mam pytanie,troszkę odbiegające od posta, które dotyczy śniadań białkowo-tłuszczowych (od kilkunastu dni stosuje dzięki Tobie i jestem zachwycona). Czy rośliny strączkowe mogą znaleźć się w takim śniadaniu jako dodatek np.groszek cukrowy czy fasola?

    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

    • Reply Roksana

      Ja bym nie dorzucała roślin strączkowych. Poza białkiem roślinnym, mają sporą ilość węgli, a te puszkowe dodatkowo cukier. Niewielki dodatek raz na jakiś czas pewnie nie zaszkodzi, ale jeśli trzymasz się stricte śniadań BT to tego najlepiej się trzymać 🙂

  • Pingback: LAST MONTH | Majlaa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 1 =